Szanowni Czytelnicy! Trzymacie w ręku najnowszy numer „Nowoczesnego Technika Dentystycznego”. Zgodnie z założeniami, jak również z Państwa oczekiwaniami w czasopiśmie publikujemy coraz więcej przydatnych w praktyce fotorelacji obrazujących wykonywanie prac laboratoryjnych. Szczególnie polecam fotorelacje doświadczonych i cenionych praktyków: Katarzyny Subotowicz, Radosława Marciniaka i Roberta Łojszczyka. Przypominam, że przyjmujemy zgłoszenia na II Sympozjum Nowoczesnej Techniki Dentystycznej, organizowane przez redakcję „NTD”, które odbędzie się 21 września podczas tegorocznych targów CEDE w Poznaniu. Równie serdecznie zapraszam do odwiedzenia naszego stoiska podczas tego najważniejszego wydarzenia branżowego w roku (stoiska 7.1.12 i 8.5.6). Mam nadzieję, że przy okazji spotkania w Poznaniu podzielą się Państwo swoimi sugestiami i oczekiwaniami wobec pisma, a także zapoznają się z nowościami, jakie przygotowaliśmy. Wśród nich „Vademecum technika dentystycznego. Aspekty prawne”. Publikacja zawiera praktyczne informacje m.in. na temat zgłoszeń do URPL, ubezpieczeń grupowych oraz obowiązków wytwórców odpadów medycznych, w tym ewidencjonowania odpadów. Mam nadzieję, że zarówno polecone teksty, jak i pozostałe publikacje zamieszczone w „Nowoczesnym Techniku Dentystycznym” okażą się dla Państwa satysfakcjonujące. Życzę zajmującej lektury. Anna Olszewska-Adamowicz p.o. redaktor naczelnej
Artykuł przedstawia przygotowanie licówek tłoczonych, uzupełnionych niewielką ilością mas szkliwnych.
Artykuł prezentuje, w jaki sposób właściwie dobierać kolor ceramicznych prac protetycznych.
W artykule zostały przedstawione poszczególne etapy wykonania protezy z wykorzystaniem materiału termoplastycznego holenderskiej firmy Vertex Dental.
Artykuł prezentuje nową żywicę termoplastyczną jako alternatywę dla tradycyjnych tworzyw na bazie nylonu, takich jak: Valplast, Flexite, Flexi J, i acetali.
Jeśli dysponujemy solidną frezarką i odpowiednimi frezami, to pozostaje nam tylko posiąść odpowiednie umiejętności.
Materiały na bazie polimerów są powszechnie stosowane, stąd ich biozgodność ma duże znaczenie dla osób użytkujących konstrukcje protetyczne.
Artykuł prezentuje, w jaki sposób używać ceramiki polikrystalicznej.
W kilkuczęściowym artykule Björn Maier opisuje przypadek pacjentki, u której po 20 latach użytkowania niewygodnej protezy całkowitej wykonano uzupełnienie stałe.
Celem pracy jest analiza stopnia adhezji mikroorganizmów do powierzchni implantów protetycznych, w zależności od zastosowania lub braku obróbki modyfikującej powierzchnie implantu.
W artykule wskazano nieprecyzyjne punkty ustawy o wyrobach medycznych i ich wpływ na pracę polskiego technika dentystycznego.
Uzyskanie harmonijnego i estetycznego wyglądu stanowi wyzwanie dla współczesnego technika dentystycznego. O tym, w jaki sposób zmierzyć się z tym zadaniem, z CDT Hilalem Kudayem, specjalistą z Turcji, rozmawiała Anna Olszewska-Adamowicz.
W ciągu ponad 20 lat istnienia Zhermapol zdobył znaczące miejsce na rynku polskim. Obecnie poprzez sieć przedstawicielstw handlowych zaopatruje ponad 200 odbiorców hurtowych. Z dyr. Jarosławem Basielem o początkach i rozwoju firmy rozmawiała Ewelina Ładziak.